Čp. 211/1, bývalý klášter dominikánek u sv. Anny

14. století

V roce 1313 koupily objekt dominikánky, které započaly s budováním nového areálu kláštera. Nejdříve byl vystavěn kostel a teprve po jeho dokončení i konventní budovy. Fragmenty ambitu jsou částečně dochovány. Klášter byl zrušen roku 1782 a rozprodán. Křížová chodba pochází z poslední fáze gotické výstavby, pravděpodobně ze třetí čtvrtiny 14. století.

Okna ambitu, třetí čtvrtina 14. století Povrchy profilací oken arkád ambitu (tab. 41) jsou obdobné jako v tab. 42, kde jsou zobrazeny povrchy z kostela Panny Marie před Týnem. Prvotní modelování bylo provedeno dvojšpicem. Hrany profilací byly definovány stezkou, dlátem s rovným ostřím. Finální modelace profilací, jak oblounů či výžlabků, byla provedena sekerou s plochými zuby. Sekera v tab. 41 má šířku 4,5 cm a počet zubů 11. Průměrná velikost zubu byla 3,5–4,5 mm, mezery mezi zuby měly velikost 2 mm. Tab. 42 prezentuje rovněž sekeru s plochými zuby, ale o šířce 5 cm a počtu zubů 10 obr. 1, a dále sekeru o šířce 4 cm a počtu zubů 8, kdy průměrná šířka mezery mezi zuby činila kolem 2 mm obr. 2. Tab. 43 prezentuje dva rozdílné povrchy na dvou arkádových oknech. Práce se sekerou byla obdobná. Kameník opracovával plochu šikmými záseky v úhlu cca 45°.

Zkoumané kamenné prvky jsou zhotoveny z pískovce, který lze charakterizovat jako zdravou horninu odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
OBR 2
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Hrubá modelace prvku dvojšpicem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Úprava plochy prvku v nakloněné rovině ve vějířovitém rastru
POUŽITÉ NÁSTROJE
Sekera s plochými zuby
Dvojšpic
Dláto s rovným ostřím
TVAR OSTŘÍ