Bazilika sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie

mezi lety 1060 a 1070

Stavbu nového kostela popisuje kronikář Kosmas. Líčí, kterak se kníže Spytihněv rozhodl v roce 1060, na den sv. Václava, ke stavbě nového kostela. Monumentální stavba na místě rotundy sv. Václava byla dokončena až jeho nástupcem Vratislavem II. v samém závěru 11. století. Výsledkem byla plochostropá trojlodní bazilika s dvojicí chórů a transeptem na západní straně. Bazilika měla tři krypty, v západní části kryptu sv. Martina, ve východní partii pod vyvýšeným prostorem lodi kryptu sv. Gaudentia a pod chórem kryptu sv. Kosmy a Damiána. Ve 13. století byl k bazilice připojen ambit, který byl součástí katedrální kapituly.

Obvodové zdivo, 11. století Obvodové zdivo je tradičně tvořeno opukovými kvádříky, které jsou pečlivě hraněny špičatým topůrkovým nástrojem. Líc zkoumaného kvádříku o velikosti 30 × 9 cm byl posléze upraven šikmými záseky sekerou. Opět jsou sesekány většinou pouze přečnělky (tab. 7, obr. 3).

Sloup a hlavice z krypty sv. Kosmy a Damiána Dřík sloupu byl nejprve tvarován dvojšpicem, poté sekerou s rovným ostřím, šířka ostří byla kolem 4 cm. Kameník dřík postupně tvaroval kolmými údery v řadách pod sebou. Hlavice zmíněného sloupu je již uměleckým projevem kamenické zručnosti. Kubický tvar o rozměrech cca 25 × 25 cm je nejprve hrubě modelován dvojšpicem. Poté byl ryskou nakreslen oblý tvar hlavice a ta byla následně dlátem s rovným ostřím domodelována. Dláto bylo poměrně úzké, o šířce břitu cca 3 cm.

Zdivo je převážně tvořeno opukovými kvádry, které lze charakterizovat jako mírně až silně zvětralé horniny, které odpovídají na základě vizuálního posouzení tř. R4 až R5 (dle ČSN P 73 1005). Sloupoví je tvořeno pískovcem, který lze charakterizovat jako zdravou až mírně zvětranou horninu, která odpovídá na základě vizuálního posouzení tř. R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
OBR 2
SCHÉMA OPRACOVÁNÍ 2
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Hrubé modelování kvádru pomocí dvojšpice (1)
Modelace hlavice sloupu, tvorba stezek pomocí dláta, hrubé modelování špičatým topůrkovým nástrojem
Finální modelace líce hlavice sloupu pomocí rovnoběžného rastru stop ručního dláta
Modelace dříku sloupu pomocí sekery (1)
POUŽITÉ NÁSTROJE
Sekera se špicí a mírně oblým ostřím
Dvojšpic
Dláto s rovným ostřím
TVAR OSTŘÍ