Čp. 2/IV, Tereziánský ústav šlechtičen

1753–1755

Pozdně barokní stavba postavená podle návrhu Nicola Pacassiho v letech 1753–1755 vznikla přestavbou renesančního Rožmberského paláce.

Portál Předmětem našeho výzkumu se stala jižní portálová nika vstupního portiku, konkrétně jeho soklové části. Hrubá fáze opracování je velmi těžko rozpoznatelná, protože líc je velmi precizně přerovnán. Předpokládáme užití ručního špičáku. Hrany jsou tvořeny obvodovými stezkami širokými 3 cm. Styl tvorby stezky předznamenává jeho budoucí časté užívání v 19. století. Stezka je tvořena pravidelnými záseky kolmými na hranu plochy. Úhlopříčky hran jsou odděleny rýhou. Taktéž stezka je od líce oddělena rýhou. Samotný líc je přerovnán pemrlicí s jemným rastrem 7 × 7 jehlanů o průřezu 2,5 cm. Zpracování je velmi symetrické, řady tvořené pemrlicí jsou přísně rovnoběžné (tab. 6).

Povrchová úprava zkoumaného kamenného prvku neumožňuje jeho bližší prozkoumání. Na základě studia částečně odhaleného kamene nedaleké části soklu lze však usoudit, že je velmi pravděpodobně zhotoven ze stejného kamene. Tím je arkózový pískovec, který lze charakterizovat jako zdravou horninu odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Přesekání přebytečného materiálu ručním špičákem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Přerovnání líce pemrlicí
POUŽITÉ NÁSTROJE
Pemrlice
Dláta s rovným ostřím
Ruční špičák
TVAR OSTŘÍ