Čp. 56/XIX, Královská obora, Místodržitelský letohrádek

konec 15. a počátek 16. století

Počátky stavby nejsou úplně zřejmé, nicméně podle shodných kamenických značek je pravděpodobné, že budovu letohrádku vystavěla dvorská huť vedená Benediktem Riedem v letech 1495‒1502. Budova bezpečně stála v roce 1503, kdy je doloženo vyplácení peněz na výmalbu, nicméně opravy a přestavby pokračovaly i nadále. Je například zajímavé, že ještě na vyobrazení z roku 1562 není vidět žádná věž. Dnešní novogotická podoba letohrádku je dílem George Fischera z počátku 19. století.

Okno Předmětem zkoumání byl dvouosý okenní otvor v interiéru objektu. Tento prvek členěný pilastry ukončenými hlavicemi a vynášejícími profilované kladí v podobě nadokenní římsy vykazuje dva druhy opracování plochy. Vnitřní líc špalet je velmi čistě finálně přerovnán diagonálně kladenými údery dláta s rovným ostřím. Snahou bylo přerovnat i původní obvodové stezky, které se téměř nezachovaly. Někde prosvítá i hrubá modelace dvojšpicem. Pilastry jsou finálně přerovnány tak, že je zachována obvodová stezka jako výtvarný prvek. Líc je přesekán v rovnoběžném rastru, ve kterém se střídají řady kolmo vedených úderů s řadami úderů vedených šikmo. Vše bylo sekáno dlátem s rovným ostřím o velikosti břitu 5 cm. Původní hrubé modelování není patrné, na hranách se objevují stopy dláta nebo prýskače (tab. 33).

Zkoumané kamenné prvky jsou zhotoveny z opuky, kterou lze charakterizovat jako zdravou horninu, místy s mechanickým poškozením, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
OBR 2
SCHÉMA OPRACOVÁNÍ 2
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Tvorba obvodového lemu prýskačem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Modelace povrchu dvojšpicem
Práce s dlátem s rovným ostřím v rastru rovnoběžných řad
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dvojšpic
Dláto s rovným ostřím
TVAR OSTŘÍ