Čp. 445/XVIII, obora Hvězda, Letohrádek Hvězda

1555–1562

Letohrádek navrhl králův mladší syn, místodržící v Čechách, rakouský arcivévoda Ferdinand Tyrolský, který k němu položil 27. června 1555 základní kámen a snad i stavbu sám vyměřil. Stavbu prováděli Giovanni Maria Aostalli, Giovanni Lucchese a Bonifác Wolmut. Letohrádek, považovaný za „významný fenomén nejen architektonický a umělecký (…) v středoevropském rámci“ (I. Muchka), byl vystavěn na půdorysu šesticípé hvězdy a je zařazován do skupiny tzv. filozofických staveb.

Portál Zkoumané povrchy (tab. 32) se nacházejí na ostění severního bočního vstupního portálu. Portál se skládá se ze dvou kamenných břemen a jednoho kladí. Tyto hranoly jsou nejprve hraněny prýskačem, poté obvodovou stezkou, která je sekána dlátem s rovným ostřím o velikosti 4 cm. Přebytečný materiál byl pravděpodobně odebrán pomocí dvojšpice. Finální přerovnání povrchu líce je provedeno širokým dlátem s rovným ostřím, tzv. šalírkou. Délka břitu je 10 cm.

Zkoumané kamenné prvky jsou zhotoveny z pískovce, který lze charakterizovat jako zvětralou horninu postiženou odlupováním povrchu, důlkovou korozí a mechanickým poškozením, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R4/R5 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
OBR 2
SCHÉMA OPRACOVÁNÍ 2
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Tvorba obvodového lemu prýskačem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Modelace povrchu dvojšpicem
Práce s dlátem s rovným ostřím v rastru rovnoběžných řad
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dvojšpic
Dláto s rovným ostřím
TVAR OSTŘÍ