Čp. 974/II, Jindřišská 32, farní škola u sv. Jindřicha

1588

Dobu výstavby nové farní školy u sv. Jindřicha určuje datum uvedené na desce nad portálem – rok 1588. Z doby renesanční výstavby se kromě sklepů, mázhauzu a schodiště dochoval i půlkruhově zaklenutý, pravoúhle orámovaný vstupní portál.

Portál Případ portálu farní školy u sv. Jindřicha (tab. 31) zmiňujeme pro přesnou dataci na samotném vstupu (1588), ale také pro opětovný výskyt užití dláta se špičatými zuby. Celkově je portál vytvořen velmi precizně, včetně jemných profilací, nádherně provedených reliéfních erbovních znamení či nápisu. Na celé ploše občas prosvítají stopy po užití dvojšpice při prvotním hrubém opracování i dláta s rovným ostřím před samotným dokončením celkového líce. Finále plochy je dokonale zabroušeno dohladka. Jedině boční stojky portálu jsou ponechány opracované dlátem se špičatými zuby, zřejmě jde o výtvarný záměr. Proto zde také mohlo být toto dláto identifikováno. Šířka břitu ostří se pohybovala kolem 4 cm, počet zubů byl deset. Jednalo se tedy o velmi jemný nástroj. Kameník volil diagonální rastr, ovšem ve dvou směrech. Docházelo tak ke křížení úderů.

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z vápence, který lze charakterizovat jako navětralou horninu s mechanickým poškozením, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Modelace povrchu dvojšpicem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Práce s dlátem se špičatými zuby
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dvojšpic
Dláto se špičatými zuby
Dláto s rovným ostřím
TVAR OSTŘÍ