Jindřišská věž, Jindřišská

konec 16. století

První odkazy na zvonici u kostela sv. Jindřicha a sv. Kunhuty se objevují v letech 1470‒1471. V 80. letech 16. století se na místě této dřevěné zvonice začala stavět kamenná věž. Podle pamětní desky byla dokončena téměř současně se zvonicí kostela sv. Petra na Poříčí roku 1598.

Obvodové zdivo přízemí, konec 16. století Na zkoumaném pískovcovém kvádru vnějšího obvodového zdiva o velikosti 55 × 30 cm (tab. 30) se zcela nedochovaly stopy po opracování, nicméně lze vypozorovat alespoň částečně stopy po hrubé fázi opracování pomocí dvojšpice. Ty jsou charakteristické svým trojúhelníkovým tvarem. Podstatné je, že jsme částečně identifikovali i finální opracování, které bylo provedeno sekerou s rovným ostřím. Jedná se tedy o návrat ke staršímu nástroji o šířce ostří 5 cm, jehož stopy zde byly objeveny ve vějířovitém rastru.

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako navětralou až mírně zvětralou horninu, s místy chemicky alterovaným povrchem (šedé plochy) a mechanický poškozením, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Modelace povrchu dvojšpicem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Práce se sekerou s kvádrem v mírně nakloněné poloze
POUŽITÉ NÁSTROJE
Sekera s rovným ostřím
Dvojšpic
Dláto s rovným ostřím
TVAR OSTŘÍ