Čp. 639/I, Týn 1, Týnská 4, dům Granovských z Granova

1559–1560

V polovině 16. století se majitelem objektu (později rozděleného na čp. 639/I a čp. 640/I) stal správce Ungeltu Jakub ml. Granovský z Granova, který nechal oba domy přestavět. Přestavba domu čp. 639 je považována za jeden z nejvyspělejších příkladů „klasické renesance italizujícího stylu v Praze“ (R. Baťková). Polokruhový vjezd v pravoúhlém rámu z bosovaných pískovcových kvádrů patří k nejstarším portálům toho typu v Praze.

Portál Zkoumanou opracovanou plochou je bosáž vstupního portálu ve dvorním traktu (tab. 24). Ta je zajímavá především tím, že její pravá polovina je současnou restaurátorskou úpravou a levá polovina původní opracovanou plochou. Obojí je prací ručního špičáku, přičemž hrot původního nástroje byl velmi oblý, a zanechával tak poměrně širokou stopu. Hrot nástroje použitého při restaurátorské úpravě měl klínovitý profil.

Zkoumaný kamenný prvek je tvořen pískovcem, který lze charakterizovat jako zdravou až mírně navětralou horninu s částečně erodovaným povrchem, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Modelace povrchu ručním špičákem
POUŽITÉ NÁSTROJE
Ruční špičák
TVAR OSTŘÍ