Čp. 463/I, Melantrichova 15, Michalská 18, dům U Svatých Tří králů (Teyflův dům)

1610

Jeden z nejvýraznějších pražských měšťanských domů byl vystavěn pravděpodobně na počátku 17. století majitelem Janem Teyvelem. Stavitelem byl zřejmě Jan Dominik de Barifis. Přes následující adaptace a přestavby se dochoval pozdně renesanční edikulový vstupní portál rámovaný pilastry.

Portál Zkoumaný povrch (tab. 20) je součástí velkého monolitu tvořící stojku vstupního portálu. Na této stojce je provedena prstencová bosáž. Vystupující prstence jsou zvýrazněny ručním špičákem, dřík pilastru je výtvarně o trochu bohatší. Části mezi prstenci jsou tvořeny rámem vysekaným dlátem s rovným ostřím, následuje obvodový pravoúhlý žlábek, který je opět vysekán úzkým dlátem s rovným ostřím o šířce břitu cca 2,5 cm. Vzniklý čtverec je finálně začištěn dlátem s rovným ostřím s šířkou břitu přes 6 cm. Kameník pro finální začištění zvolil rastr šikmých rovnoběžných stop.

Monolit je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako mírně navětralou, místy až navětralou horninu vykazující mechanické poškození, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Práce s ručním špičákem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Přerovnání povrchu dlátem
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dláto s rovným ostřím
Ruční špičák
TVAR OSTŘÍ