Čp. 185/IV, Hradčanské náměstí, Schwarzenberský palác

1545‒1567

Jedná se o jeden z nejlépe dochovaných renesančních komplexů v Praze. Datum založení paláce není přesně známo, ale předpokládá se, že stavbu na místě několika středověkých domů zahájil pravděpodobně ve 40. letech 16. století Jan mladší Popel z Lobkovic. Budova vznikala ve dvou etapách, přičemž za datum jejího dokončení se považuje rok 1567 dochovaný ve sgrafitech. V roce 1719 se majitelem paláce stal Adam František ze Schwarzenbergu.

Obvodový sokl Zkoumaný povrch je součástí obvodového soklu s vrchní profilací, přičemž tento blok má celkovou velikost 85 × 100 cm (tab. 16). Povrch je sice erodovaný a stopy po finálním zpracování málo čitelné, ale i tak je zde dobře identifikovatelný způsob práce. Kameník k finálnímu začištění použil dláto s rovným ostřím o šířce 5 cm. K přerovnání lícové plochy byl využit rastr rovnoběžných stop. Předchozí fáze opracování můžeme pouze předpokládat, občas se na povrch propíšou drobné zbytky po úderech špičatým topůrkovým nástrojem. Takto veliká plocha by asi nebyla bez obvodové stezky realizovatelná, i když stopy po ní chybí. Taktéž lze předpokládat vymezení prvotní hrany pomocí prýskače.

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako navětralou horninu, místy mechanicky poškozenou, s chemickou alterací povrchu, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Tvorba obvodového lemu prýskačem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Modelace povrchu dvojšpicem
Práce s dlátem s rovným ostřím v rastru rovnoběžných řad
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dvojšpic
Dláto s rovným ostřím
TVAR OSTŘÍ