Čp. 177/IV, Loretánská 9, Hrzánský palác (Kolovratský dům)

po roce 1600

Jako zajímavost uveďme, že mezi první majitele objektu zařazují prameny Petra, řečeného Parléř. Po husitských válkách je dům označován za pustý. Objekt významně rozšířil a přestavěl komorník Rudolfa II. Oldřich Desiderius Pruskovský. Uliční fasáda domu je prolomena pozdně renesančním portálem, je však možné, že se portál dostal na své dnešní místo dodatečně (snad za barokních úprav).

Portál Zkoumaná opracovaná plocha o velikosti 27 × 132 cm (tab. 15) je vnitřním lícem jižní stojky vstupního portálu. Byla nejprve modelována špičatým topůrkovým nástrojem, drobné stopy jsou dodnes viditelné. Poté byla vytvořena obvodová stezka o šířce cca 2 cm. Finální zarovnání líce bylo provedeno dlátem s rovným ostřím o šířce břitu 7,6 cm. Kameník využil rastru rovnoběžných stop, které kladl našikmo. Řady stop nejsou zcela pravidelné.

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako navětralou horninu, místy mechanicky poškozenou, ve spodní části chemicky alterovanou, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Modelace povrchu dvojšpicem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Práce s dlátem s rovným ostřím v rastru rovnoběžných řad
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dvojšpic
Dláto s rovným ostřím
TVAR OSTŘÍ