Čp. 176 /IV, Loretánská 7, Kolovratský palác (Dietrichsteinský palác)

mezi lety 1606‒1627

Budova paláce vznikla jako novostavba na místě starších objektů. K radikální přestavbě objektu došlo mezi lety 1606‒1627, kdy byla majitelkou Kateřina z Lobkovic. Není vyloučeno, že stavitelem byl Giovanni Domenico Orsi. Renesanční podobu si v podstatě udrželo nejen téměř celé průčelí domu, ale především výjimečně bosovaný portál.

Vstupní portál Zkoumaná plocha bosáže vstupního portálu má velikost 40 × 28 cm (tab. 14). Tato plocha byla pravděpodobně postupně modelována špičatým nástrojem. Vlastní tvar byl nejprve definován obvodovou stezkou, která byla vysekána dlátem s rovným ostřím o šířce břitu cca 4 cm. Poté byla plocha srovnána dvojšpicem a finálně přerovnána pemrlicí o rozměrech 4 × 4 cm, o počtu sedmi jehlanových hrotů na jednu řadu. Takto byly tvořeny všechny renesanční prvky na průčelní fasádě objektu. Neobvyklá je zde datace výstavby průčelí do 30. let 17. století. Použití pemrlice jako inovativního nástroje je sice potvrzeno v 17. století , ale v našem prostředí se jej doposud v tomto období nepodařilo prokázat. Pravdou ovšem zůstává, že kamenné prvky fasády domu čp. 176 nenaznačují mladší opravy, a mohlo by se tedy jednat opravdu o původní zpracování líce.

Zkoumaný prvek je zhotoven z pískovce (až arkózy), který lze charakterizovat jako zdravou horninu odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
OBR 2
SCHÉMA OPRACOVÁNÍ 2
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Modelace povrchu dvojšpicem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Neznámé
POUŽITÉ NÁSTROJE
Pemrlice
Dvojšpic
Dláto s rovným ostřím
TVAR OSTŘÍ