Čp. 132/IV, Strahovské nádvoří 1, Strahovský klášter, kvadratura

1614‒1621

V průběhu husitských válek byl Strahovský klášter vypálen a jeho obnova probíhala poměrně pomalu. Až mezi lety 1614‒1621 byla na původní románské dispozici nově vybudována konstrukce kvadratury. Její pozdně renesanční podoba se v podstatě zachovala až do dnešních dob.

Kvádry arkádových pilířů Zkoumané kvádry o velikosti 45 × 30 cm (tab. 12) a 45 × 23 cm (tab. 13) se nacházejí na arkádových pilířích východního ambitu. První zmíněný kvádr byl nejprve hrubě modelován zřejmě dvojšpicem, stopy po jeho úderech jsou dodnes viditelné. Poté následovala tvorba obvodové stezky, jejíž šířka dosahovala až 3 cm. Většina této stezky byla ale přerovnána při finálním začištění povrchu líce sekerou s rovným ostřím o šířce 8 cm. Kameník při sekání využil vějířovitého rastru kladení stop při nakloněné rovině líce kvádru. Druhý zkoumaný kvádr byl také nejprve modelován dvojšpicem, poté byla vytvořena obvodová stezka, která byla šikmo sekána dlátem s rovným ostřím a také byla při finálním přerovnání téměř přesekána. Finální úprava líce se ovšem v tomto případě liší, k začištění byla využita teslice s plochými zuby, s poměrně úzkým břitem 3 cm, o počtu pěti zubů.

Oba zkoumané prvky jsou zhotoveny z opuky, kterou lze charakterizovat jako zdravou horninu, místy mechanicky poškozenou, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Modelace povrchu dvojšpicem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Práce se sekerou s kvádrem v mírně nakloněné poloze
POUŽITÉ NÁSTROJE
Sekera s rovným ostřím
Dvojšpic
Dláto s rovným ostřím
TVAR OSTŘÍ