Prašná brána

1475

Původně zde stála gotická městská brána (tzv. Odraná). Nynější reprezentativní pozdněgotická branská věž byla vybudována Matějem Rejskem. Základ dnešní stavby byl položen roku 1475, neogoticky byla obnovena Josefem Mockerem v 19. století.

Obvodové zdivo, mezi lety 1475 a 1489 Pískovcový kvádr z vnějšího obvodového zdiva o velikosti 70 × 40 cm (tab. 58) byl nejprve hrubě modelován dvojšpicem. Poté byla vysekána obvodová stezka, která se dochovala pouze na delších stranách kvádru. Zajímavé na ní je, že byla vysekána sekerou s plochými zuby, stejnou, jaká pak byla využita na finální přerovnání lícové plochy. Stezka byla sekána cca polovinou ostří sekery, které bylo široké 7 cm a mělo 6 zubů. Zuby byly tím pádem poměrně široké, okolo 0,8–1,5 cm. Lícová plocha byla sekána ve vodorovné pozici šikmými údery sekerou.

Plastika, kolem roku 1480 Pískovcové torzo konzoly s figurou žebrajícího mnicha (tab. 59) bylo umístěno na jihovýchodní fasádě brány. Tato skulptura je přisuzována sochařskému a stavitelskému mistru Matěji Rejskovi. Pro náš výzkum je podstatná její ložná plocha, protože se zde nacházejí stopy po sochařském nástroji, a to dlátu se špičatými zuby. Šířka dláta se pohybuje kolem 4,5 cm, dláto má 6 špičatých zubů. Zanechává po sobě viditelné rýhy a při silnějším úderu i stopy ve tvaru drobných trojúhelníčků, což je charakteristické pro špičaté nástroje. Socha mnicha je jinak celkově ve velmi špatném stavu a stopy po opracování se zde nenacházejí.

Oba zkoumané kamenné prvky jsou zhotoveny z pískovce, který lze v prvním případě (tab. 58) charakterizovat jako mírně navětralý, místy s mechanickým poškozením, náležející na základě vizuálního posouzení do třídy R3/R4 (dle ČSN P 73 1005). V druhém případě (tab. 59) jej lze charakterizovat jako zvětralou horninu vykazující mechanické poškození a chemickou degradaci, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R4/R5 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Hrubá modelace prvku dvojšpicem
Tvorba obvodové stezky sekerou
Úprava povrchu sekerovitým nástrojem na kolmo k povrchu kamene
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dvojšpic
Dláto s plochými zuby
TVAR OSTŘÍ