Čp. 634/1, Malá Štupartská, dům U Božího oka

14. století

Z mladší etapy gotické zástavby se dochovaly podstatné partie sklepních prostor včetně klenby a dvou portálků, pravděpodobně ze 14. století.

Vstupní portál, asi konec 14. století Zkoumaným povrchem je výžlabek bohatě profilovaného portálu (tab. 53), který nás zaujal především zpracováním. Nejčastěji byl takový profil tvarován nejprve do polygonálního tvaru, kde byl výžlabek později sekán většinou teslicovitým nástrojem. V našem případě je ale finální začištění provedeno odlišným způsobem. Domníváme se, že prvek byl nejprve tvarován dvojšpicem, protože stopy po tomto nástroji jsou patrné z opracování během fáze před finálním začištěním. Na jeho okrajích se nacházejí zbytky stezky vytvořené dlátem s rovným ostřím. Samotný výžlabek je netradičně vysekán dlátem s velmi jemnými zuby, jehož šířka ostří je 4,5 cm a počet zubů 13. Zuby jsou velmi jemné, o velikosti 1,5–3 mm. Kameník pracoval v rovnoběžném rastru a pravidelnými údery mohl modelovat výžlabek. Stopy jsou v některých partiích tak dobře zachované, že dokážeme rozeznat jednak defekty ostří (obr. 2, šedá barva; obr. 3, červený kroužek), jednak také vibrace dláta při úderu palicí do hlavy dláta (obr. 2, zelené příčné čáry).

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako mírně zvětralou horninu místy vykazující mechanické poškození, s patrnými povrchovými projevy chemické degradace. Na základě vizuálního posouzení jej lze zařadit do třídy R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
OBR 2
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Hrubá modelace prvku dvojšpicem
Tvorba konkávní profilace dlátem s rovným ostřím
Tvorba konkávní profilace dlátem se zuby
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dvojšpic
Dláto s plochými zuby
Dláto s rovným ostřím
TVAR OSTŘÍ