Čp. 511/1, Havelská ulice

14. století

Ve dvoupatrovém průčelí domu směrem do Havelské ulice se dochovala partie hrotitého kamenného oblouku loubí, včetně fragmentu gotické křížové klenby.

Zdivo pilířů podloubí, třetí čtvrtina 14. století Ve zdivu pilíře je evidována značně poškozená plocha zkoumaného pískovcového kvádru o velikosti 29 × 40 cm (tab. 44). Stopy po hrubé modelaci jsou velmi nečitelné. Na povrchu se objevují zbytky vysekané stezky, která byla identifikována po delších hranách kvádru. Šířka stezky je kolem 1,5 cm. Finální přerovnání lícového povrchu je provedeno sekerou s plochými zuby, šířka ostří se pohybuje kolem 4,5 cm. Celkový počet zubů byl 9, šířka zubu se pohybuje kolem 0,3–0,5 cm. Rastr kladení stop je šikmý, mírně vějířovitý. Kameník zpracovával kvádr ve vodorovné poloze. Kromě vějířovitého rastru jsou zde záseky v pravém dolním rohu, jež směřují od stezky směrem dovnitř kvádru.

Zkoumaný kvádr je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako zvětralou horninu vykazující stopy mechanického poškození. Na povrchu pískovcového kvádru jsou zřetelné projevy odlupování a chemické degradace. Pískovec lze na základě vizuálního posouzení zařadit do třídy R4/R5 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Hrubá modelace prvku dvojšpicem
Úprava povrchu sekerovitým nástrojem na kolmo k povrchu kamene
POUŽITÉ NÁSTROJE
Sekera s plochými zuby
Dvojšpic
TVAR OSTŘÍ