Čp. 510/I, Havelská/Michalská ulice

14. století

Jádro raně gotického domu bylo ve druhé čtvrtině 14. století rozšířeno do ulice o trakt s podloubím. Z tohoto rozšíření se dochovaly mj. i tři lomené oblouky loubí.

Pilíře podloubí, druhá čtvrtina 14. století V tab. 43, na obr. 1 vidíme pískovcový kvádr o velikosti 55 × 30 cm, fáze hrubé modelace je velmi nečitelná. Finální přerovnání líce je provedeno sekerou s plochými zuby ve vějířovitém rastru. Šířka ostří byla 4,6 cm, počet zubů 10. Šířka jednoho zubu se pohybovala kolem 3 mm. Na obr. 2 prezentujeme pískovcový kvádr o velikosti 45 × 35 cm. Hrubá modelace je provedena pečlivě, s občasnými doklady užití topůrkového nástroje se špicí. Předpokládaná stezka je zcela překryta finálním přerovnáním povrchu. Líc je tedy sekán sekerou s plochými jemnými zuby o velikosti ostří 4,7 cm a počtem 8 zubů. Zuby se velikostně přibližují rozsahu od 0,3 do 0,6 cm. Líc kvádru byl sekán ve vodorovné poloze, rastr je tvořen nepravidelnými klikatými šikmými údery.

Zkoumané kamenné prvky jsou zhotoveny z pískovce, který lze charakterizovat jako zvětralou horninu více či méně vykazující stopy mechanického poškození. Na povrchu pískovcového kvádru na obr. 1 (tab. 43) jsou zřetelné projevy odlupování a chemické degradace. Oba pískovce lze na základě vizuálního posouzení zařadit do třídy R4/R5 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Hrubá modelace prvku dvojšpicem
Úprava plochy prvku v nakloněné rovině ve vějířovitém rastru
Úprava povrchu sekerovitým nástrojem na kolmo k povrchu kamene
POUŽITÉ NÁSTROJE
Sekera s plochými zuby
Dvojšpic
TVAR OSTŘÍ