Čp. 402/1, Rytířská ulice

kolem poloviny 13. století

V pravé části přízemí domu se dochovala čtvercová místnost, pozůstatek původní stavby z doby kolem poloviny 13. století. Archeologicky byla potvrzena existence zahloubeného přízemí nárožní věže a zaklenutí spodního podlaží křížovou klenbou.

Obvodové zdivo Kvádřík o velikosti 40 cm × 14 cm (tab. 40) byl opracován velmi pokročilou technikou. Zkoumaná ložná plocha byla opracována stejně kvalitně jako plocha lícová. Hrana mezi ložnou a lícovou plochou byla jemně přiseknuta údery špičky topůrkového nástroje vedle sebe. Hrany byly poté sesekány do přesného tvaru stezky, která byla jak na ložné, tak na lícové ploše. Předpokládáme, že takto vytvořené stezky byly kolem dokola celého kvádru. Poté byly přebytečné hrboly ubrány špičkou topůrkového nástroje, aby ve finále došlo k přerovnání ploch sekerou. Kameník sekal systematicky z jedné pozice, opracovávaná plocha byla nakloněna tak, aby jeho údery svíraly s plochou úhel 45°. Postupné sekání v radiálním směru tvořilo na ploše vějířovitý rastr stop. Kameník tak postupně přerovnal celé plochy včetně stezek. Nejvzdálenější stezku (z pozice kameníka) zanechal jako finální vodítko pro zarovnání plochy. Použitým nástrojem byla sekera s poměrně širokým, rovným ostřím. Šířka břitu činila 6 cm.

Zkoumaný prvek je zhotoven z opuky, kterou lze charakterizovat jako zdravou horninu odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Hranění kvádru sekerou se špicí
Sesekání přebytečného materiálu sekerou se špicí
Tvorba obvodové stezky dlátem
Úprava plochy prvku v nakloněné rovině ve vějířovitém rastru
POUŽITÉ NÁSTROJE
Sekera s rovným ostřím
Sekera se špicí
Dláto s rovným ostřím
TVAR OSTŘÍ