Karlův most

1357–1402

Základní kámen mostu byl položen roku 1357. Autorem projektu byl snad mistr Otto, po něm stavbu záhy převzal Petr Parléř. Na nultém mostním pilíři na pravém břehu stojí staroměstská mostecká věž.

Východní strana jižního zhlaví prvního pilíře Zkoumaný pískovcový kvádr o velikosti 120 × 55 cm (tab. 25) se nachází ve třetí rovnoběžné řadě těla východního zhlaví pilíře. Základní tvar byl modelován dvojšpicem. Poté následovala obvodová stezka, která lemovala celý obvod kvádru kolem dokola. Ta byla vysekána sekerou. Přebytečný materiál byl následně srovnán, opět dvojšpicem. Stezka se dochovala fragmentárně, protože byla finálně přerovnána sekerou s cca 11 plochými zuby. Velikost ostří dosahovala 7,9 cm a velikost jednotlivých zubů se pohybovala od 0,4 do 0,7 cm. Rastr kladení stop měl vějířovitý charakter. Na desátem pilíři na severovýchodní ploše zhlaví byla odkryta původní část autentického středověkého zdiva mostu (tab. 26), kde se vyskytují stopy po nástrojích velmi sporadicky a jedná se především o sekeru s rovným ostřím o velikosti 7 cm. Jsou zde znatelné kamenické značky i důlky po kleštích pro manipulaci s kvádrem. Co je ovšem velmi zajímavé, dochovaly se zde i původní spáry, které jsou vyplněny nejen původní maltou, ale i distančními břidlicovými destičkami, jež zaručovaly, že malta nebude vytlačena ze spáry při dosednutí kvádru na ložné plochy.

Zkoumané prvky jsou zhotoveny z pískovce, který lze v prvním případě charakterizovat jako zdravou horninu odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3 (dle ČSN P 73 1005) a v druhém jako horninu zvětralou, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R4/R5 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Hrubá modelace prvku dvojšpicem
Tvorba obvodové stezky sekerou
Sesekání přebytečného materiálu dvojšpicem
Úprava plochy prvku v nakloněné rovině ve vějířovitém rastru
POUŽITÉ NÁSTROJE
Sekera s plochými zuby
Dvojšpic
TVAR OSTŘÍ