Bazilika sv. Petra a Pavla

mezi lety 1070 a 1080

Kapitulní chrám původně zasvěcený sv. Petru založil Vratislav II. v roce 1070. Stavba, která měla původně podobu dvouchórové trojlodní baziliky, byla ještě v průběhu středověku mnohokrát přestavována. Asi nejvýznamnější byla stavba dlouhého chóru Eliškou Přemyslovnou ve 14. století. V 18. století byl kostel barokně upraven a v roce 1729 bylo architektem Ferdinandem Maxmiliánem Kaňkou podle návrhu Jana Blažeje Santiniho dostavěno západní průčelí. V 19. století byl podle plánů Josefa Mockera kostel regotizován.

Zkoumaný fragment prezentovaný v tab. 53 pochází z původní západní apsidy odkryté archeologickým výzkumem, konkrétně se nachází na vnitřním líci obvodového zdiva apsidy. Opukový kvádřík o velikosti cca 20 × 10 cm je pravidelně hraněn na ložných plochách špicí topůrkového nástroje. Lícová plocha je finálně přerovnána šikmými záseky v řadě sekerou s rovným ostřím. Ostří je velmi úzké, mezi 3–4 cm.

Zkoumaný opukový kvádr lze charakterizovat jako zdravou až mírně zvětralou horninu odpovídající na základě vizuálního posouzení tř. R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Tvorba hrany pomocí topůrkového špice (1)
Hrubé modelování kvádru pomocí dvojšpice (2)
Kameník v pozici lícování kvádru v mírném úhlu sekerou (1)
POUŽITÉ NÁSTROJE
Sekera se špicí a mírně oblým ostřím
TVAR OSTŘÍ