Čp. 553/1, dům U Sixtů, Celetná ulice

přelom 12. a 13. století

Dochované fragmenty zařazují dům do skupiny rozsáhlejších objektů. Vznikl ve dvou základních etapách, kdy k hlavní, původně plochostropé prostoře byly připojeny další místnosti. Je pravděpodobný vznik celé dispozice nejpozději v první polovině 13. století.

Kvádr vyobrazený v tab. 47 je umístěn na lícové ploše téměř čtvercové místnosti dnešního sklepa. V tabulce spatřujeme čtvercový kvádr o rozměrech 30 × 30 cm. Kámen je opracován zajímavým způsobem, poněkud odlišným od předchozích. Hrany kvádru byly nejprve opracovány ručním špičákem, zřejmě za pomoci dřevěné palice. Poté byla kolem dokola kvádru vytvořena obvodová stezka, aby byl posléze opět využit ruční špičák na srovnání povrchu. Tento razantní zásah byl dělán s velkou pečlivostí, a proto nebyl povrch dále upravován. Neupravená místa pak byla ve třetí fázi opracování dosekána sekerou s rovným ostřím, jež bylo poměrně široké, až 4,5 cm. Je zajímavé, že hrubě provedená druhá fáze opracování nepřekážela, byť by na první pohled mohla budit dojem nehotového povrchu.

Zdivo je tvořeno opukovými kvádry, přičemž zkoumaný kvádr lze charakterizovat jako zdravou až mírně zvětralou horninu odpovídající na základě vizuálního posouzení tř. R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Tvorba hran kvádru pomocí ručního špičáku
Přerovnání líce kvádru pomocí ručního špičáku (1)
Tvorba obvodové stezky pomocí sekery (2)
Kameník v pozici lícování kvádru v mírném úhlu sekerou (1)
POUŽITÉ NÁSTROJE
Sekera s rovným ostřím
Ruční špičák
TVAR OSTŘÍ