Čp. 549/1, Staroměstské náměstí

první polovina 13. století

Hlavní obdélná prostora spodního podlaží domu vybavená valenou klenbou přiléhá k ploše náměstí. Z hloubi parcely se do ní sestupovalo zděnou šíjí. Provedení zdiva odpovídá výstavbě domu v letech 1207‒1225 (určeno na základě dendrochronologicky datovaného prvku dubového nadpraží).

Kvádr obvodové stěny vstupní schodišťové šíje vedoucí do severozápadní obdélné místnosti č. 1 v tab. 46 se nachází na severovýchodní stěně schodiště. Zkoumaný kámen o velikosti 30 × 23 cm je zdicím kvádrem obvodových stěn. Je na něm pozorovatelná snaha o zrychlení procesu opracování. Na fotografii i na analytickém rozkresu je vidět lícovou plochu, která je v pravé horní čtvrtině neopracovaná. Tato rovná část byla použita jako základní rovina i pro ostatní části lícové plochy. V levé horní části kvádru se nacházely větší výstupky, proto zde kameník plochu srovnal masivními údery špičkou topůrkového nástroje. Celá dolní hrana kvádříku je finálně zarovnána šikmými údery sekerou do tvaru stezky. Nakonec byla pravá dolní čtvrtina dorovnána údery sekerou v řadách vedle sebe. Jako nástroj užitý pro srovnání lícové plochy předpokládáme sekeru s mírně oblým břitem a se špicí.

Zdivo je tvořeno opukovými kvádry, přičemž zkoumaný kvádr lze charakterizovat jako zdravou až mírně zvětralou horninu odpovídající na základě vizuálního posouzení tř. R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Hrubá modelace kvádru topůrkovým špicem
Tvorba obvodové stezky pomocí sekery (1)
Šikmé údery sekerou v mírném úhlu
POUŽITÉ NÁSTROJE
Sekera se špicí a mírně oblým ostřím
TVAR OSTŘÍ