Rotunda sv. Víta

před rokem 1050

Rotunda byla založena knížetem Václavem nejspíše ve 30. letech 10. století. Loď o průměru přibližně 13 m měla původně jen východní apsidu, i když ta není přímo doložena. Pro uložení ostatků zakladatele rotundy byla nově vybudována apsida jižní. Kdy byla vybudována třetí, severní apsida, není zcela jasné, zřejmě se tak stalo před polovinou 11. století. Analýza stop opracování a typů použitých nástrojů

Obvodové zdivo Vnitřní obvodové zdivo severní apsidy je tvořeno z lomových kvádrů či placáků, jejichž líc je buď tvořen plochou vytvořenou přirozenou tektonikou, nebo je využit líc z dělení, většího placáku, nebo je opracován. Zkoumaný kvádr je zdicím kamenem spodních řad vnitřního líce severní apsidy (tab. 5). Kámen o velikosti cca 25 × 10 cm je směrem k ložným plochám velmi pečlivě hraněn špičatým topůrkovým nástrojem. Samotný líc je spíše neopracovaný, ponechaný v přirozené tektonice, pouze v některých místech bylo identifikováno opracování sekerou s rovným břitem, která zřejmě byla použita pro přerovnání drobných přečnělků.

Zkoumané opukové kvádříky lze charakterizovat jako mírně zvětralé horniny, které odpovídají na základě vizuálního posouzení tř. R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Tvorba hrany pomocí topůrkového špice (1)
Šikmé údery sekerou v rovnoběžném rastru při finalizaci líce kvádru (1)
POUŽITÉ NÁSTROJE
Sekera se špicí a úzkým ostřím
TVAR OSTŘÍ