Dům čp. 630/I, U Zlatého prstenu

2. pol. 20. století

Jedná se o gotický dům přestavěný v období pozdní renesance a opakovaně upravovaný v průběhu 20. a 21. století. Po roce 1918 zde byl zřízen nový vstupní portál jako kopie gotického portálu (Vlček 1996, s. 422–423).

Portál , oprava z 2. poloviny 20. století Vnitřní gotický portál je na několika místech opravován. Pro ilustraci, jakým způsobem tyto opravy odhalit, jsme vybrali kvádr o velikosti 2242 cm, jenž je na první pohled upraven nástrojem, který se běžně v gotice používal – dlátem s plochými zuby. Postrádáme však stopy po prvotní úpravě, což neodpovídá středověké technologii, a rovněž známky obvodové stezky jako prvku vymezujícího budoucí lícovou plochu. Líc je většinou sekán v nějakém rastru tak, aby neohrozil hrany, nároží atd. Zde je vidět, že opracování plochy je formální, bez stezky, tedy že kvádr byl zřejmě nejprve strojově upraven a poté sekán pouze pohledově, a to ve svislých řadách dlátem se sedmi plochými zuby o šířce ostří 5 cm (tab . 18).

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z opuky, kterou lze charakterizovat jako zdravou horninu, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Přerovnání líce dlátem s rovným ostřím v rovnoběžném rastru
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dláto s plochými zuby
TVAR OSTŘÍ