Čp. 211, klášter sv. Anny

opravy 2. pol. 20. století

Původně zde stála templářská komenda, od 14. století pak klášter dominikánek zrušený v roce 1782 Josefem II. Budovy někdejšího kláštera dnes slouží baletu Národního divadla. V závěru 20. století prošla částečnou rekonstrukcí kružbová okna jižní strany ambitu (Vlček 1996, s. 214–216).

Lomené okno, konec 20. století Jedním z prvků, které prošly ve 20. století opravou, je levá stojka s náběhem na kružbu. Tento prvek je kamenicky poměrně dobře zpracován. V prvotní fázi opracování zde byl uplatněn ruční špičák v kombinaci s dlátem s rovným ostřím, líc pak byl ve snaze o dokreslení gotické podoby zpracován dlátem pěti plochými zuby a šířce ostří 5 cm. Na rozdíl od autentického gotického nástroje však byly zuby zřejmě prořezány strojově, takže jejich průřezy jsou pravoúhlé. Jednak tím vznikají poměrně široké mezery, jednak právě rovnoměrnost mezer ukazuje na to, že použitý nástroj je novodobý. Mezery mezi zuby gotického nástroje měly kónický tvar, protože byly prosekávány rovněž dlátem, a to s pozvolným ostřím (tab . 14).

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z opuky, kterou lze charakterizovat jako zdravou horninu, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Tvorba obvodové stezky dlátem
Sesekání přebytečného materiálu ručním špičákem
Práce s dlátem se špičatými zuby
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dláto s plochými zuby
Dláto s rovným ostřím
Ruční špicák
TVAR OSTŘÍ