Čp. 132/IV, Strahovský klášter

opravy 2. pol. 20. století

Strahovský klášter si v podstatné části své hmoty uchoval původní románské jádro, ambit kolem rajského dvora byl přestavěn v gotice a do své dnešní podoby přebudován v období pozdní renesance, v letech 1614–1626. V polovině 20. století byl klášter násilně uzavřen komunisty. Bylo rozhodnuto vytvořit zde Památník národního písemnictví. S tím související velká rekonstrukce byla dokončena v roce 1953 (Vlček 2000, s. 348–360).

Obvodové zdivo ambitu, 1950–1953 Další oprava v románském domě je typická pro opravy řízené institucí SURPMO. Snaha bylo přiblížit opracování románské etapě. Zkoumaný kvádřík o velikosti 3023 cm byl zpracován nejprve ručním špičákem, poté byla vytvořena stezka dlátem s rovným ostřím a líc byl finálně přerovnán stejným dlátem s rovným ostřím o šířce 2,5 cm. Kameník použil rastr rovnoběžných řad, ale nepracoval pravidelně. V levé polovině kvádříku směřují řady mírně šikmo směrem do středu, v pravé polovině jsou vedeny téměř diagonálně. Tato nesystémovost je jedním z projevů novodobých oprav. Totéž platí i pro použití ručního dláta při přerovnání líce, což nebyl v románské době zcela tradiční způsob (tab . 10).

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z opuky, kterou lze charakterizovat jako zdravou horninu, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Sesekání přebytečného materiálu ručním špičákem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Přerovnání líce dlátem s rovným ostřím v rovnoběžném rastru
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dláto s rovným ostřím
Ruční špicák
TVAR OSTŘÍ