Čp. 223/II, Národní divadlo

1867–1883

Novostavba podle projektu Josefa Zítka z roku 1866 byla dokončena v roce 1881 a po požáru opravena podle projektu Josefa Schulze o dva roky později.25 Celokamenná stavba je monumentální, co se týče kamenného zpracování. Bosáže střídají pilastry, okenní zdobené špalety, suprafenestry, vlysy, monumentální římsy.

Sokl Zaměřili jsme se na soklovou část, konkrétně na profilovanou prstencovou bosáž. Zkoumaná plocha o velikosti 85 × 30 cm byla původně lemována obvodovou stezkou, která zůstala jako zdobný prvek pouze na kratších částech kamenného prvku. Stezka měří 2 cm. Okraj lícové plochy je finálně opracován pemrlicí s rastrem 5 × 5 zubů a průřezem hlavy 5 cm kolem dokola, v rastru dvou rovnoběžných řad. Střed je pak dořešen záseky v šikmých řadách proti sobě, směrem ke středu plochy (tab. 19).

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako zdravou horninu, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3 (dle ČSN P 73 1005).

Hlavní vstup Zkoumaný povrch je součástí bloku špalety hlavního vstupu do divadla. Plocha o velikosti 24 × 45 cm byla zřejmě nejprve modelována ručním dvojšpicem. Zbytky stop ještě nalézáme na líci. Poté byla vytvořena obvodová stezka o šířce 3 cm, a to dlátem s rovným ostřím. Lícová plocha byla finálně přerovnána dlátem s rovným ostřím o šířce 6 cm. Kameník sekal ve vertikálních rovnoběžných řadách (tab. 20).

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z arkózového pískovce až arkózy, který lze charakterizovat jako mírně navětralou horninu, místy mechanicky poškozenou, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Sesekání přebytečného materiálu ručním špičákem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Přerovnání povrchu pemrlicí
POUŽITÉ NÁSTROJE
Pemrlice
Dláto s rovným ostřím
Ruční špic
TVAR OSTŘÍ