Staronová synagoga

1883

Dvoulodní budova byla vystavěna v průběhu druhé poloviny 13. století. Po gotických a renesančních úpravách prošla v roce 1883 puristickou obnovou Josefa Mockera.

Středový pilíř lodi, 1883 Pilíř halového dvoulodí je ve své hmotě původní. Co se týče opracování povrchu, je ovšem zcela přerovnán v rámci puristických úprav. Celý povrch polygonu byl ve svých hranách opatřen novými stezkami (na zdravé jádro kamene) a posléze přesekán ručním dlátem o šířce ostří 5 cm, s šesti špičatými zuby. Rastr stop byl diagonální (tab. 17).

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako zdravou horninu, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3 (dle ČSN P 73 1005).

Obvodové zdivo, 1883 Zkoumaným prvkem je část římsy obvodového zdiva vynášející přízední pilastry. Opracovaný povrch byl opět zcela přerovnán v rámci úprav prováděných pod vedením Josefa Mockera. Zkoumaná plocha byla sesekána na zdravé jádro kamene ručním dlátem o šířce ostří 3 cm, s pěti špičatými zuby. Obloun římsy byl sekán ortogonálně, v přesných rovnoběžných řadách, s vysokým vizuálním efektem. Ostatní plochy byly sekány šikmo, v nepravidelných úhlech (tab. 18).

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako zdravou horninu, místy mechanicky poškozenou, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Práce s dlátem se špičatými zuby
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dláto se špičatými zuby
TVAR OSTŘÍ