Čp. 2/V, Uměleckoprůmyslové muzeum

1897–1898

Samostatně stojící dvoutraktový objekt je novostavbou vystavěnou podle plánů Josefa Schulze z roku 1896.

Sokl Zkoumanou částí budovy je soklová partie. Ta je tvořena kamenným obkladem, který byl ve velkých plochách jednoduše začišťován pemrlicí. První fáze opracování je málo čitelná, i když se občas objeví zbytky po úderech ručního špičáku. Obvodové stezky jsou zcela přerovnány a vyniká pouze jednolitost finálního začištění. Užitá pemrlice má rastr sedmi zubů a průřez hlavy 4 cm. Jedná se tedy o poměrně jemný nástroj. Kameník využíval rastrů šikmých vertikálních řad, nepravidelně skládaných do sebe (tab. 14).

Jižní boční vstup Zkoumaná plocha je součástí bosovaného jižního vstupního portálu. Plocha kvádru o velikosti 30 × 50 cm má velmi precizní finální úpravu. Z toho důvodu nelze bezpečně určit jednotlivé předchozí fáze opracování, i kdybychom je tušili. Obvodová stezka o šířce 2,5 cm byla sekána dlátem s rovným ostřím. Finálně byla zabroušena do hladka. Vytváří se tím jistý pohledový rámec. Líc byl přerovnán pemrlicí s rastrem 7 × 7 zubů a průřezem hlavy 4,5 cm záseky ve vertikálních rovnoběžných řadách, s výjimkou pravého dolního rohu, kde kameník přistoupil ke čtyřem řadám stop v šikmém směru. Jedná se o poměrně jemnou práci (tab. 15).

Zkoumané kamenné prvky jsou zhotoveny z pískovce, který lze charakterizovat jako zdravou horninu, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
SCHÉMA OPRACOVÁNÍ 2
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Sesekání přebytečného materiálu ručním špičákem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Přerovnání povrchu pemrlicí
POUŽITÉ NÁSTROJE
Pemrlice
Dláto s rovným ostřím
Ruční špic
TVAR OSTŘÍ