Portikus kostela Panny Marie pod řetězem na konci mostu

1830

Před dvojicí věží v průčelí nedokončené stavby kostela byl v roce 1830 upraven vstupní portikus s novogotickým zábradlím a fiálami v patře. Portikus chrání původně gotický, později zúžený portál.9

Nárožní pilíř arkády Kvádr nárožního pilíře vstupního portiku má velikost 37 × 42 cm. Prvotní fáze zpracování jsou opět velmi špatně čitelné, s ohledem na nedochované původní hrany kvádru. Na horním okraji kvádru jsou viditelné zbytky obvodové stezky. Ta byla ovšem přerovnána dlátem s rovným ostřím. S finálním přerovnáním líce si kameník nelámal hlavu, vedle ortogonálního rastru u okrajů se ve středu objevuje vějířovité uspořádání stop. Provedení nemá řemeslnou logiku, cílem je zde pouze přesekání líce do roviny. Provedeno bylo dlátem s rovným ostřím o šířce 6 cm (tab. 7).

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako navětralou horninu, mechanicky poškozenou, s chemickou alterací povrchu, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Tvorba lemu prýskačem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Sesekání přebytečného materiálu ručním špičákem
Přerovnání líce dlátem s rovným ostřím
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dláto s rovným ostřím
Ruční špic
TVAR OSTŘÍ