Novomlýnská vodárenská věž

1655‒1658

Věž byla postavena v 15. století, nejprve ze dřeva. První kamenná věž byla renesanční, z let 1602‒1606. Ta se v důsledku povodně v roce 1655 částečně zřítila. S využitím kamene z původní věže byla nová vybudována do roku 1658.

Obvodové zdivo šestého podlaží Zkoumaný kvádr obvodového zdiva o velikosti 50 × 90 cm byl pravděpodobně hraněn prýskačem. Použití tohoto nástroje ovšem nelze doložit, protože hrany jsou značně poškozené. Obvodová stezka byla vysekána dlátem s rovným ostřím. Poté byl z plochy odebrán přebytečný materiál ručním špičákem. Finální přerovnání povrchu bylo provedeno ručním dlátem s rovným ostřím o šířce 9 cm v diagonálním směru. Plocha kvádru byla označena kamenickou značkou ve tvaru písmene „P“ (tab. 46).

Další kvádr o velikosti 45 × 90 cm byl zřejmě hraněn stejným způsobem, obvodové stezky jsou sekány dlátem s rovným ostřím o šířce 5 cm. Finální přerovnání plochy je provedeno dlátem s pěti špičatými zuby o šířce ostří 5 cm, a to záseky v diagonálním směru. Plocha kvádru byla opět označena kamenickou značkou ve tvaru písmene „P“ (tab. 47).

Oba kamenné prvky jsou zhotoveny z pískovce, který lze charakterizovat jako zvětralou horninu vykazující mechanické poškození a chemickou alteraci povrchu, na základě vizuálního posouzení odpovídající třídě R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Tvorba lemu prýskačem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Přesekání přebytečného materiálu ručním špičákem
Finální přerovnání líce dlátem s rovným ostřím v rovnoběžném rastru
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dláta s rovným ostřím
Ruční špičák
TVAR OSTŘÍ