Čp. 413/I, dům U Cibulků

1665

V jádru gotický dům byl přestavěn před rokem 1665, další úpravy proběhly v 18. a 19. století. Barokní portál je situován v podloubí.

Portál Jednoduchý portál je ve svých plochách opět zvýrazněn zrcadly kopírujícími tvar profilů stojek i oblouku. Stojky jsou od oblouku odděleny kvadratickým prstencem. Všechny plochy jsou hrubě opracovány ručním špičákem, hrany a obvodové stezky jsou sekány dlátem s rovným ostřím. Finální líc je poté přerovnán v oblasti oblouku dlátem s pěti špičatými zuby a šířkou ostří 3 cm, a to v šikmém rastru. Plochy stojek jsou finálně upraveny pemrlicí. Taktéž i kvadratický prstenec, který je v oblasti vnitřní špalety zvýrazněn širokou, 5cm stezkou. Ta je sekána dlátem s rovným ostřím o šířce 6 cm. Vnitřní plocha líce je pak přerovnána pemrlicí s rastrem 6 × 6 jehlanů, o průřezu 3 cm. Jedná se tedy o velmi jemný nástroj (tab. 37).

Zkoumané kamenné prvky jsou zhotoveny z pískovce, který lze charakterizovat jako zdravou horninu, mírně mechanicky poškozenu, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
OBR 2
SCHÉMA OPRACOVÁNÍ 2
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Přesekání přebytečného materiálu ručním špičákem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Přerovnání líce pemrlicí
Finální přerovnání líce dlátem se špičatými zuby
POUŽITÉ NÁSTROJE
Pemrlice
Dláta s rovným ostřím
Ruční špičák
Dláta se špičatými zuby
TVAR OSTŘÍ