Čp. 240, Svatováclavský seminář

1725

Starší objekt získali v roce 1692 jezuité pro výstavbu koleje a semináře. Ten byl vybudován okolo přelomu století a přestavován kolem roku 1725.

Portál Portál je klasicky členěn pilastry v rámci kamenných stojek. Ty jsou opět dekorovány zrcadly ve formě vpadliny do plochy pilastru s jedním ústupkem. Plocha zrcadla je finálně zpracována ručním špičákem v nepravidelném směru. Zajímavé je opracování okolní plochy dlátem s rovným ostřím vykazujícím šířku 5 cm. V některých místech je toto opracování evidentně přesekáno do nové podoby. Obnova byla provedena pemrlicí s rastrem 7 × 7 jehlanů, o průřezu hlavy 6 cm. Jedná se o nepoměrně větší nástroj, který se užíval v 19. století. Tím, že byla ve zmíněném století pemrlice užívána velmi často, je někdy složité rozlišit jednotlivé fáze opracování (tab. 35).

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako zdravou horninu, místy s mechanickým poškozením, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Přesekání přebytečného materiálu ručním špičákem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Práce s ručním špičákem
Přerovnání líce pemrlicí
POUŽITÉ NÁSTROJE
Pemrlice
Dláta s rovným ostřím
Ruční špičák
TVAR OSTŘÍ