Kostel sv. Mikuláše

1730‒1739

Původně zde stál románský kostel, přestavěný v období gotiky. Tento středověký kostel byl zbourán v roce 1732 a na jeho místě byl do roku 1737 vystavěn podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera nový. Tento kostel byl součástí benediktinského kláštera, po jeho zrušení v roce 1785 sloužil mimo jiné jako skladiště a později jako pravoslavný chrám. Dnes je kostelem Církve československé husitské.

Portál Jedná se o baldachýnový typ portálu, kde je poměrně mohutná koncha vynášena dvojicí hermovek. Sochařská výzdoba do roku 1735 je dílem Antonína Brauna. Na opracování je zajímavá čistota finálního přerovnání povrchu, jež bylo provedeno dlátem s rovným ostřím o šířce 5 cm. Přerovnány byly i povrchy opracované v předchozích fázích, včetně obvodových stezek (tab. 29).

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako navětralou horninu s mechanickým poškozením a chemickou barevnou alterací povrchu odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Tvorba lemu prýskačem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Přesekání přebytečného materiálu ručním špičákem
Finální přerovnání líce dlátem s rovným ostřím v rovnoběžném rastru
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dláta s rovným ostřím
Ruční špičák
TVAR OSTŘÍ