Kostel sv. Jakuba Většího

1690‒1698

Monumentální gotický kostel minoritského kláštera byl těžce poškozen tzv. francouzským požárem, který zde vypukl v červnu roku 1689. Následovala barokní obnova a přestavba, probíhající v letech 1690‒1702. Obnova lodi byla dokončena v roce 1698, následně se pracovalo na presbytáři.

Portál Předmětem našeho zájmu se staly kosé stojky vstupního portál. Plochy pilastrů jsou opět tvořeny zrcadly, v tomto případě v nízkém reliéfu. Původně byl prvek hraněn dlátem nebo prýskačem, následně byly vytvořeny obvodové stezky, které se ovšem nezachovaly. Celkově byl povrch přerovnán dlátem s rovným ostřím. Plocha pilastru je od zrcadla oddělena jednoduchým zkoseným žlábkem, který byl opět vytvořen dlátem s rovným ostřím o šířce 2,5 cm. Tento žlábek je ovšem ještě zvýrazněn rýhou tvořenou ručním špičákem. Finální plocha zrcadla byla přerovnána ručním špičákem v diagonálním směru. Opět se jedná o dekorování povrchu (tab. 26).

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako navětralou horninu vykazující mechanické poškození a chemickou barevnou alteraci povrchu, na základě vizuálního posouzení jej lze zařadit do třídy R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Tvorba lemu prýskačem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Přesekání přebytečného materiálu ručním špičákem
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dláta s rovným ostřím
Ruční špičák
TVAR OSTŘÍ