Čp. 471/III, Nostický palác

cca 1760

Raně barokní výstavba paláce na místě starších domů spadá především do 60. let 17. století, palác byl ale upravován také ve vrcholném a pozdním baroku. Vstupní portál pochází právě z pozdně barokní úpravy, která proběhla kolem roku 1760 a v roce 1762 byla již zřejmě dokončena.

Portál Honosný portál je zvýrazněný dvojicí toskánských sloupů nesoucích mohutně vyvinutou římsu s přerušovaným frontonem. Zaměřili jsme se zde na zpracování plochy vnitřní špalety portálu a dekorování ploch ostění. Vnitřní špaleta byla hrubě modelována ručním špičákem. Hranění včetně tvorby obvodových stezek bylo tvořeno úzkým dlátem s rovným ostřím. Šířka stezek se pohybovala kolem 3 cm, jsou úhledně sekány v mírně šikmém směru. Finálně je plocha přerovnána širokým dlátem s rovným ostřím o šířce 7 cm. Kameník zvolil rastr rovnoběžných stop, které se zčásti vzájemně překrývají. Okosené plochy stojek portálu jsou opět zvýrazněny tzv. zrcadly, která jsou orámována vpadlou lištou. Vlastní plocha zrcadla je pojata reliéfním způsobem, ve tvaru závěsu se stylizovanou čabrakou na konci. Samotná plocha je ve finále zvýrazněna nepravidelným rastrem vlnitých záseků, jež jsou dílem opracování ručním špičákem (tab. 24).

Zkoumané kamenné prvky jsou zhotoveny z pískovce, který lze charakterizovat jako navětralou horninu, mechanicky poškozenou, odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
OBR 2
SCHÉMA OPRACOVÁNÍ 2
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Tvorba lemu prýskačem
Přesekání přebytečného materiálu ručním špičákem
Finální přerovnání líce dlátem s rovným ostřím v rovnoběžném rastru
Zdobení povrchu líce ručním špičákem
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dláta s rovným ostřím
Ruční špičák
TVAR OSTŘÍ