Čp. 101/IV, Černínský palác

1669–1674

Mimořádná palácová stavba pro hraběte Humprechta Jana Černína z Chudenic byla postavena v letech 1669‒1674 (hrubá stavba) podle návrhu Franceska Carattiho. Dokončovací práce ovšem trvaly mnohem déle a zvláště podoba vstupů byla řešena opakovaně, v různých variantách. K dokončení vstupních portálů došlo až pod vedením architekta Anselma Luraga před rokem 1746.

Vstupní portál (před rokem 1746) Předmětem zkoumání byl jeden z průčelních bočních portálů. Viditelné kamenné ostění, které je přímo součástí dveřního otvoru, je profilováno jednoduchým okosením. Portál je tvořen třemi částmi: soklem, stojkami a archivoltou, jež je oddělena od stojek římsou. Úkosy jsou zdobeny kamenicky provedenými zrcadly ukončenými čabrakami, imitujícími závěsy. Ve vrcholu zrcadla jsou čabraky podpořeny rozvilinami. Zkoumaným povrchem byla část úkosu stojky se zrcadlem. Fáze prvotního zpracování je velmi těžko rozpoznatelná, vzhledem ke kvalitě pozdějších prací. Nicméně dochované stopy dokládají práci ručním špičákem. Všechny hrany definující budoucí plochy či profily jsou sekány úzkým dlátem s rovným ostřím o šířce cca 2 cm. Větší plochy jsou finálně přerovnány širokým dlátem s rovným ostřím o šířce kolem 7 cm. Plocha zrcadla je finálně upravena dlátem s pěti špičatými zuby. Celková šířka břitu se pohybovala kolem 4 cm. Použitý nástroj vytváří na opracovaném povrchu rovnoběžné rýhy, které byly vnímány jako dekor (tab. 11).

Zkoumaný kamenný prvek je zhotoven z pískovce, který lze charakterizovat jako zdravou horninu odpovídající na základě vizuálního posouzení třídě R3 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Přesekání přebytečného materiálu ručním špičákem
Tvorba obvodové stezky dlátem
Finální přerovnání líce dlátem se špičatými zuby
POUŽITÉ NÁSTROJE
Dláta s rovným ostřím
Ruční špičák
Dláta se špičatými zuby
TVAR OSTŘÍ