Románský dům pod třetím nádvoří Pražského hradu

12.(?) století

Z celé řady objektů odhalených v prostoru třetího nádvoří Pražského hradu se jeden vymyká svými rozměry a účelem. Jedná se o menší dvouprostorovou stavbu z kvádříkového zdiva, která spíše než k obytným účelům sloužila k vytápění obytného domu, jenž ji obklopuje. Stavba je zahloubena do terénu, z jehož úrovně vybíhá zbytek půlkruhově valené klenby, zatímco druhá prostora, z níž se přistupuje, byla vyšší.

Obvodové zdivo Zkoumaný kvádr o velikosti 25 × 25 cm (tab. 19) byl pravděpodobně součástí nároží vstupu do místnosti. Lícová plocha vykazuje známky prvotního opracování špičatým topůrkovým nástrojem. Poté byla vytvořena úhledná obvodová stezka dlátem s rovným ostřím o šířce cca 2 cm. Finální začištění lícové plochy bylo tvořeno v šikmém rastru, ale s nakloněnou rovinou plochy kvádru. Docházelo k líznutí břitem nástroje, tedy k úderu v mírném úhlu mezi plochou a ostřím nástroje.

Zkoumaný opukový kvádřík lze charakterizovat jako zdravou až mírně zvětralou horninu odpovídající na základě vizuálního posouzení tř. R3/R4 (dle ČSN P 73 1005).



PŮDORYS
SITUACE
OBR 1
SCHÉMA OPRACOVANÍ 1
TYPY ÚDERŮ
úder hrotem
směry úderu
stezka
zásek (45°-90°)
zásek (<45°)
líznutí břitem (10°)
FÁZE OPRACOVÁNÍ
Hrubá modelace kvádru topůrkovým špicem
Tvorba obvodové stezky pomocí ručního dláta
Srovnávání materiálu ve středu kvádru pomocí topůrkového špice (2)
Přerovnání líce kvádru sekerou počínaje nárožími v šikmém rastru
POUŽITÉ NÁSTROJE
Sekera se špicí
Dláto s rovným ostřím
TVAR OSTŘÍ